phone search
0
profile Profil

ZATVORI Close icon

Kupnja TV uređaja – što tražiti i na što paziti

Kupnja TV uređaja – što tražiti i na što paziti

Tržište televizora prepuno je raznih modela s raznim opcijama, od smart TV-a, do OLED-a, QLED-a, a treba izabrati i ispravnu veličinu dijagonale ekrana. Nitko vas ne može kriviti ako ste od svih ovih opcija i funkcija ostali podosta zbunjeni. No, nakon ovog kratkog članka trebalo bi vam postati jasno točnog kakav TV bi trebao krasiti vašu dnevnu ili spavaću sobu.

Rezolucija – 4K je novo standardno

Prva odluka koju ćete morati donijeti je rezolucija. Dok je prije 4K rezolucija bila rezervirane samo za najskuplje televizore sada 4K televizore možete kupiti i za manje od 3000kn. Ako kupujete televizor za dnevnu sobu, te ga planirate relativno često gledati, svakako preporučujemo 4K rezoluciju. Naime, 4K televizori imaju otprilike 4 puta veću gustoću piksela od Full HD televizora. To znači da 4K televizor možete gledati 4 puta bliže, nego Full Hd, bez da vidite pojedinačne piksele. To čini 4K televizor mnogo prilagodljivijim of Full Hd televizora jer ga možete gledati od mnogo bliže, a iz daljine je slika jednako oštra, ako ne i oštrija. Pogotovo ako koristite Netflix ili slične streaming platforme koje podržavaju 4K sadržaj, 4K televizor je svakako ispravan odabir. Začudit ćete se razlikom u oštrini i kvaliteti slike u usporedbi s Full HD sadržajem. Još jedan razlog za odabir 4K televizora je dugovječnost. Sve više filmova i serija snimaju se upravo u 4K kvaliteti, pa bi vam Full HD televizor već za koju godinu mogao izgledati kao relikt iz prošlosti. Full HD televizor jedino ima smisla za televizor koji se ne gleda često i na kojem se neće gledati 4K sadržaj, bio to televizor za vikendicu ili možda spavaću sobu. Za glavni TV u dnevnoj sobi 4K je mnogo bolji izbor. 


Veličina televizora – budite oprezni

Kada ste izabrali prikladnu rezoluciju sada je vrijeme za odabir veličine samog televizora. Ovdje budite izrazito oprezni, ako kupite premalen televizor za udaljenost s koje ga mislite gledati jednostavno ćete imati lošije iskustvo jer nećete dobro vidjeti što se na ekranu odgađa. Uz to ako ste se odlučili za 4K ekran jednostavno nećete moći vidjeti razliku u kvaliteti slike u usporedbi s Full HD jer ćete biti predaleko. Veće nije nužno bolje jer gledanje s prebliske udaljenosti također nije dobro – možda nećete vidjeti cijelu sliku, a ako nemate 4K televizor mogli bi vidjeti i pojedinačne piksele. Veličina u odnosu na daljinu gledanja mrvicu se mijenja ako imate 4K televizor jer možete sjediti bliže bez da vidite pojedinačne piksele, što automatski znači da je 4K televizor pogodniji za veće količine različitih udaljenosti od ekrana. Ovo je idealno za televizor u dnevnoj sobi gdje neki gledaju s kauča, neki s naslonjača, neki sa stola, a neki možda sjede na tepihu ispred televizora. 4K televizor prikladne veličine svima njima trebao bi ponuditi idealan kut gledanja, dok bi Full HD televizor bio neprikladan sjedenju bliže TV-u. U tablici ispod postavili smo potrebnu veličinu 4K i Full HD ekrana ovisno o udaljenosti od ekrana, možete uočiti mnogo veću fleksibilnost 4K televizora. Vrijednosti su naravno približne.

Preporučena udaljenost pri gledanju TV sadržaja:
 
Dijagonala 4K rezolucija HD rezolucija
32“ 81 – 122 cm 122 cm
40“ 100 – 152 cm 152 cm
42“ 107 – 160 cm 160 cm
48“ 122 – 183 cm 183 cm
50“ 127 – 190 cm 190 cm
55“ 140 – 210 cm 210 cm
60“ 152 – 230 cm 230 cm
65“ 165 – 248 cm 248 cm
75“ 190 – 286 cm 286 cm


Smart – pametno je jednostavno bolje

Zaključili smo da je za većinu glavnih televizora 4K najbolji izbor, no što je sa smart funkcionalnosti?
Pa, vrlo je slično, za većinu situaciju smart TV je jednostavno bolja kupovina. Većina TV-a ionako dolazi sa nekim oblikom Smart TV sučelja. Odabir smart televizora doduše nije toliko bitan kao odabir rezolucije TV-a jer ako i kupite televizor bez smart funkcionalnosti kasnije ga vrlo jednostavno možete pretvoriti u smart TV uređajem poput Google Chromecast-a, Xiaomi Mi TV Box-a ili Apple TV-a koji se jednostavno ukopčavaju u HDMI ulaz.
Najveći razlozi za kupnju smart TV-a (ili iznad navedenih uređaja) je lagan pristup streaming aplikacijama, poput Netflixa ili Amazon Prime Videa-a, koji će vam biti dostupni na početnom zaslonu ili možda čak na daljinskom upravljaču. Većina smart TV-a također će nuditi Google Chromecast integraciju, što znači da klikom gumba YouTube video možete prebaciti na svoj TV. Ovo je pogotovo korisno za primjerice crtiće ili drugi sadržaj namijenjen za djecu kojih trenutno na YouTube-u ima pozamašna količina. Tako ćete djeci moći lagano pronaći crtiće koje žele gledati bez mukotrpnog pretraživanja TV kanala na kojima ionako često nema ništa zanimljivo.
Ako izaberete TV kojeg pokreće primjerice Android TV djeca bi vam mogla biti još zahvalnija jer Android TV podržava mnoštvo igrica i drugih aplikacija sa App store-a, pa u televizoru imate ugrađenu i malu game konzolu.


LED/ QLED / OLED – male, ali bitne razlike

Sad kada ste odabrali veličinu, 4K ili HD i smart ili ne još niste gotovi. LED, QLED i LED koriste različite tehnologije osvjetljenja samih piksela, što donosi razlike koje će osjetno utjecati na mnoge komponente televizora, pogotovo na osvjetljenje i kvalitetu crnih boja.

LED televizori, pojavili su se na TV tržištu prije QLED -a i OLED -a. Za osvjetljavanje LCD zaslona koriste LED diode. Mnogi LED televizori imaju VA ploču koja obično ima visok omjer kontrasta i uske kutove gledanja i mogu postaviti jaku pozadinsko osvjetljenje zbog čega su dobri u uvjetima jako osunčanih soba i svijetlih prostora. LED paneli imaju dobar kut gledanja od oko 178°, no ne dobar kao donje navevedeni OLED, te su jeftiniji za proizvodnju. Ovo je segment u kojem bi se mogla pronaći većina kupaca TV-a. Ako od televizora ne tražite nešto posebno i niste u potrazi za najboljom kvalitetom slike (ako jeste pogledajte sljedeća dva segmenta), ovi televizori odlično će vas služiti godinama. Smart funkcionalnost ugrađen u neko od modela omogućit će vam lak i brz pristup Netflix-u, YouTube-u i sličnim aplikacijama.

LED TV GRUNDIG 55GDU7500B, 55" (140cm)
Za povoljnu cijenu nudi sve što će većini ikada biti potrebno. 4K rezoluciju, smart funkcionalnost s Netflix-om i YouTube-om sve u 55“ dijagonale, što je idealna veličina za većinu dnevnih boravaka. Za odličan televizor 4K rezolucije sa smart funkcijama ne tražite dalje.
GRUNDIG LED TV

QLED televizori između LCD sloja i pozadinskog osvjetljenja, sloj od kvantnih točaka filtrira svjetlo kako bi proizveo čistije i zasićene boje. Znači na mjestu gdje bi prije bila jedna „velika“ LED lampica kod QLED-a će biti pregršt malih mini-LED lampica. Funkcija im je ista, no zbog puno preciznije kontrole pozadinskog osvjetljenja QLED televizori dolaze mnogo bliže kvaliteti crnih boja koju postižu OLED televizori, iako zasad i dalje OLED drže malu prednost u tom segmentu. No, kao i kod IPS-a nude mnogo bolje osvjetljenje, te su, iako skuplji od klasičnih IPS panela, i dalje mnogo povoljniji od OLED-a. Najlakši način za shvatiti QLED u praktičnom smislu je kao bolji LED panel, odnosno sve mane koje LED ima u usporedbi s OLED-om imat će i QLED samo će biti manje, a prednosti će biti još izraženije. Odličan odabir ukoliko tražite odličan prikaz boja po umjerenim cijenama.

SAMSUNG QE50Q60TAUXXH, 50" (127cm)
Sa Quantum Dot tehnologijom donijet će vam iznimno precizne i jasne boje pri bilo kojoj razini osvjetljenja. Quantum HDR u kombinaciji s HDR10+ tehnologijom dodatno ističe detalje i pojačava kontrast, stvara dublje crne tonove, pa ćete možda i zaboraviti da niste kupili OLED. Po veoma razumnoj cijeni ovaj TV nudi iznimno impresivnu kvalitetu slike sa pregršt pametnih funkcija i tehnologija.
SAMSUNG Qled TV
OLED televizori imaju značajku da svaki pojedinačni piksel postaje samsotalno LED svijetlo koji u isto vrijeme projicira i boju, to znači da OLED televizori ne trebaju pozadinsko osvjetljenje kao klasični LED televizori. Posljedica ovakve tehnologije je da OLED paneli imaju mnogo kvalitetnije crne boje jer za razliku od klasičnih LED televizora ne trebaju smanjivati količinu pozadinskog osvjetljenja kako bi postigli crnu boju, već jednostavno ugase piksele, pa je crna boja na dijelu ekrana jednaka kao kad je televizor ugašen, što LED televizori zbog pozadinskog osvjetljenja jednostavno ne mogu postići. Često kod tamnih scena u serijama i filmovima kod LED televizora može biti vidljivo „curenje svijetla“, kod OLED televizora takvih problema jednostavno nema. Uz to imaju savršen kut gledanja jer otkud god gledali slika će izgledati jednako dobro iz svih kuteva. Ako ste odlučili da želite uživati samo u najboljim bojama i kutu gledanju, OLED bi trebao biti vaš izbor. Iako se QLED televizori približavaju OLED-u što se tiče kvalitete boja i kuta gledanja, OLED je i dalje nenadmašan. Nisu povoljni, ali OLED televizori odvest će vaše iskustvo gledanja televizora na sljedeću razinu.

LG OLED55C11LB, 55" (140cm)
Ovaj OLED televizor je za one koji traže samo najbolje uz pregršt pametnih funkcija poput pametnog 4K Upscalling-a, automatskog podešavanja osvjetljenja (ovisno o vanjskim uvjetima i sadržaju koji gledate). Podržava Dolby Atmos pa će sve zvučati jednako dobro kao što će izgledati. Za sve koji su u potrazi za televizor koji je među najboljima na tržištu, LG OLED55C11LB zaslužuje vašu pažnju.
LG televizor OLED 


I malo za one koji traže super gaming funkcije

Ukoliko dvojite koji uređaj će vas pratiti u gamingu odabir televizora za primarni zaslon ima više prednosti. Za početak, gaming televizor, s frekvencijom osvježavanja od 120Hz i visokokvalitetnim HDR-om, bit će osjetno svjetliji od vašeg tipičnog monitora za igre. A tu je i veličina - vjerojatno ćete dobiti puno veću površinu za igranje nego što biste to učinili s gotovo svim tradicionalnim monitorima za igre. Mnogi vrhunski televizori ovih dana također dolaze sa značajkama fokusiranim na igre, pa možete uživati ​​u tehnologijama poput FreeSync ili G-Sync i na ploči velikog ekrana po izboru. Novi premium modeli televizora dolaze i sa promjenjivom brzinom osvježavanja (VRR) i "Automatskim načinom rada s niskom latencijom", tako da možete provesti manje vremena baveći se postavkama televizora i više vremena provesti u igranju poznatih naslova. Nedavnim izlaskom igraćih konzola sljedeće generacije, televizori također počinju podržavati HDMI 2.1, što znači da podržavaju igre 4k igre bez problema.

Nadamo se kako Vam je ovaj kratki članak dao korisne savjete u odabiru prikladnog TV uređaja za Vaš dom i uvid u njihove tehnologije koje će olakšati Vaš život. Ako i dalje niste sigurni i razmišljate oko nekoliko uređaja iz našeg širokog asortimana u našoj e-trgovini slobodno nas kontaktirajte na 016611555 ili na webshop@hgshop.hr te će Vam naši stručnjaci za projektore pomoći u odabiru idealnog projektora za Vaše potrebe. 
 

Koristimo kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Nastavkom pregleda webstranice slažete se s uvjetima korištenja. Klikni ovdje i saznaj više informacija.