phone search
0
profile Profil

ZATVORI Close icon

Električni romobili - svakodnevno prijevozno sredstvo

Električni romobili - svakodnevno prijevozno sredstvo

Tokom putovanja na naše radno mjesto često susretnemo pokojeg pojedinca koji koristi romobil kao prijevozno sredstvo. Zašto su romobili postali must-have prijevozno sredstvo za mnoge i kako izabrati svog idealnog električnog suputnika saznajte u nastavku.

U osnovi, električni romobil je sofisticirani romobil kojeg pogoni struja. Za pogon su zadužene baterije koje su najčešće smještene ispod platforme na kojoj stojite. One su povezane s volanom kojim upravlja korisnik, to jest korisnik odabire količinu energije koja se šalje u motore smještene u kotačima čime se onda pogoni romobil. Većina romobila na tržištu danas također ima kočnice na svakom kotaču koje se kontroliraju na volanu (kao na biciklu), te suspenziju (ili kotače punjene zrakom) koja nudi mnogo ugodniju vožnju. U nastavku ćemo navesti najbitnije značajke na koju trebate obratiti pažnju pri kupnji romobila kako bi romobil savršeno odgovarao vašim potrebama.

Snaga motora
Prva komponenta na koju svakako trebate obratiti pažnju je snaga motora. Snaga motora utjecat će na maksimalnu brzinu i ubrzanje vašeg romobila, te koliku uzbrdicu vaš romobil može podnijeti. Izbjegavajte snage ispod 250 W, jer na svemu osim ravnih podloga romobil će osjetno usporiti. U tablici ispod prikazano je kakva vam je snaga potrebna za određeni teren:
 

Gradska vožnja bez uzbrdica 250 W – 350 W
Blaža brda i uzbrdice 350 W – 500 W
Većina uzbrdica (nagiba) 500 W +

Imajte na umu da će i romobili s preko 350 W snage usporiti na izraženijim uzbrdicama. Tako da, iako romobil od primjerice 400 W može savladati odabranu uzbrdicu, na romobilu od 500 W ćete biti mnogo brži.

Masa (Vi+romobil)
Pri odabiru svakako obratite pažnju na masu, pogotovo vašu! Ako vam tjelesna masa prelazi 100kg, dobro provjerite podržava li romobil vašu tjelesnu težinu. Prekoračenje dopuštene težine negativno utječe na performanse romobila, te pogotovo na sigurnost, tako da pripazite.

Ako ćete u korištenju romobil često sklapati i nositi, obratite pažnju na masu samog romobila. Masa većine romobila prelazi 11 kg, no ako masa prelazi 14 kg romobil će vam biti teško nositi. Uzmite to u obzir pri odabiru, pogotovo jer „jači“ modeli (većeg dometa i snage) imaju i veću masu.



Domet
Jedna od najbitnijh informacija vašeg romobila je svakako domet. S dometom budite oprezni, jer domet naveden od strane proizvođača izmjeren je u najštedljivijem okruženju, te za domet koji ćete vi dobivati navedeni domet smanjite za 30tak posto. Sada možete procijeniti koliki domet je dovoljan za vaše potrebe, ali u pravilu izbjegavajte modele s manje od 15km dometa, jer ćete takav romobil stalno puniti.

Offroad ili gradska vožnja
Promislite kako će izgledati prosječna vožnja vašim romobilom. Hoće li se sastojati većinom vožnji po popločenom terenu, ili možda računate na određenu količinu offroad vožnje? Ako računate na veću količinu offroad vožnje izbjegavajte romobile s tankim, glatkim gumama, te potražite romobile s nezavisnom suspenzijom. Nezavisna suspenzija nudi vam veću stabilnost i mirniju vožnju bez trzavica, što je itekako bitno na neravnim terenima. Off road vožnja često uključuje i dosta povišenog terena, pa pripazite na snagu romobila, kako ne bi ostali zaglavljeni na uzbrdici. Za offroad vožnju svakako su nužne i disk kočnice koje su u usporedbi sa bubanj kočnicama ili električnim kočnicama (česte na električnim romobilima) mnogo jače.

Za gradsku vožnju najčešće vam nije potrebna nezavisna suspenzija. Većina povoljnijih romobila za amortizaciju koriste istu vrstu guma kao automobili (gume punjene zrakom) koje će vožnju na svim osim najgrubljim cestama učiniti relativno udobnom. Poželjno bi bilo da barem jedan kotač sadrži disk kočnicu, pogotovo ako ćete putovati brzinama većim od 20 km/h, kako se ne bi pronašli u situaciji da se ne možete zaustaviti na vrijeme.

Život s električnim romobilom
Održavanje električnog romobila nije ništa kompliciranije od održavanja bicikla kojeg još trebate puniti. Punjenje je jednostavno, većina romobila dolazi s punjačem koji se nakon isključivanja romobila jednostavno ukopča u romobil, te zatim u klasičnicu utičnicu. Punjenje će varirati od modela do modela, ali računajte da će punjenje potrajati između 3 i 6 sati. Baterija bi vam uz redovnu vožnju trebala trajati između 2 i 4 godine, te ju je nakon toga potrebno zamijeniti.



Za održavanje kočnica, suspenzije i slično, odnosite se slično kao prema biciklu. Nemojte čekati da nešto pođe po krivo do prvog posjeta servisu.

Prijedlog konfiguracija električnih romobila
Za povremenu gradsku vožnju, ili gradsku vožnju na kraćim relacijama idealne su navedene specifikacije:
 
Snaga 250 W – 350 W
Domet 15km – 25km
Kočnice Barem 1 disk kočnica

Iz naše ponude izdvajamo NEON koji se savršeno uklapa u ovu kategoriju.

Za svakodnevnu vožnju, do posla, škole ili faksa na duljim relacijama na raznim terenima (manjim brdima, uzbrdicama) idealne su navedene specifikacije:
 
Snaga 350 W – 600 W
Domet 25 km – 50 km
Kočnice Barem 1 disk kočnica

Iz naše ponude izdvajamo NEON PRO koji se savršeno uklapa u ovu kategoriju.

Nakon kratkog upoznavanja sa osnovnim značajkama električnih romobila provjerite našu ponudu uz akcijske cijene i odaberite model koji najbolje odgovara Vašim potrebama.
Ako i dalje niste sigurni i ne možete se odlučiti koji romobil najbolje odgovara Vašim potrebama slobodno nas kontaktirajte na 016611555 ili na webshop@hgshop.hr te ćemo Vam pomoći u odabiru idealnog romobila.
 

Koristimo kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Nastavkom pregleda webstranice slažete se s uvjetima korištenja. Klikni ovdje i saznaj više informacija.